
Чому важливо правильно сушити деревину перед використанням?
Для виробництва меблів, проведення багатьох будівельних та оздоблювальних робіт деревина має пройти відповідну обробку. Виробники пропонують купити пиломатеріали в Києві як з природним рівнем вологості, так і просушені.
Сушіння є важливим етапом підготовки, адже свіжа деревина містить високий рівень вологи. Якщо її не знизити, з часом матеріал може деформуватися, покритися тріщинами та стати вразливим до грибка й комах-шкідників. Швидкість просушування залежить від породи дерева, з якої зроблена продукція (наприклад, дошка соснова), початкової вологості сировини, а також обраного способу видалення надлишку вологи.
Якщо продукція з деревини призначена для внутрішнього оздоблення, виготовлення меблів, допустимий рівень вологості складає 8 – 10 процентів. Коли ж вироби планується експлуатувати просто неба, цей показник може становити не більш ніж 18%.
Як проводиться атмосферне сушіння?
В теплу пору року на отримання потрібного результату від цього методу потрібно чекати впродовж 30 днів для дощок з товщиною у 5 см. Головною ознакою якісного висихання є ламкість свіжознятої стружки. Дошки, брус тощо зі свіжої деревини коштують менше. Самостійне атмосферне сушіння часто обирають ті, кому потрібні доступні будівельні товари, і є достатньо часу на просушування деревини на свіжому повітрі. Процес відбувається в такому порядку:
- Пиломатеріал укладають штабелями на опорах однакової висоти (приблизно 0,5 м). Основа має бути горизонтальною та рівною.
- Над опорами розташовуються однакові за товщиною прокладки для покращення вентиляції. Відстань між ними повинна складати від 1,5 до 2 м.
- З метою захисту деревини від короблення через негативний вплив дощів та сонячного випромінювання, над штабелями споруджується тимчасовий навіс з шиферу або руберойду.
Важливо, щоб штабель продувався з усіх боків. Його не можна обмотувати брезентом, плівкою чи ін. матеріалами, що перешкоджають вентиляції.
Які існують способи штучного сушіння деревини?
При штучному сушінні пиломатеріалів застосовуються спеціальні агрегати для підтримання заданого температурного режиму та вентилювання. Процес здійснюється на деревообробних підприємствах. Найбільш розповсюджені такі способи:
- Камерний. Деревину закладають у сушильні камери, всередині яких створене газоподібне середовище (суміш повітря з топочними газами), також може застосовуватися пар. Перевага технології полягає в можливості регулювання режимів камерного сушіння. Завдяки цьому отримуються пиломатеріали з заданим рівнем вологості.
- Контактний. З його допомогою сушать плоскі матеріали, наприклад, фанерний шпон. Їх затискають між металевими плитами, які нагріті до температури +150 градусів за Цельсієм. Процедура займає всього кілька хвилин, завдяки великій площі контакту матеріалів з нагрітою поверхнею плит. Недоліком методу є те, що деревина при надмірній витримці може набути темного відтінку.
- Вакуумний. В цьому випадку сушіння проводиться у герметичних камерах, з попереднім видаленням повітря (тобто, створенням вакууму). Помірні режими температури (+45°C до +62°C) і розрідження повітря забезпечують максимально рівномірному просушуванню, усувається внутрішня напруга. Це дає змогу запобігти появі дефектів − дерев’яні будівельні матеріали не будуть розтріскуватися та не жолобитися.
Також можуть використовуватися інші технології – ротаційне та індукційне сушіння, видалення зайвої вологи з застосуванням струмів високої частоти, гідрофобних рідин, інфрачервоного випромінювання.