Погіршився зір: ймовірні причини та що робити
Зір є об’єктивно найважливішим з чуттів людини. Саме завдяки зору ми отримуємо близько 80% інформації про світ навколо нас — маємо змогу сприймати його розмаїття, а також повноцінно з ним взаємодіяти. Тож значення хорошого зору для людини просто неоціненне. Дуже прикро, що за сучасних тенденцій хороший зір скоро стане рідкістю, адже кількість людей з тими чи іншими вадами рефракції невпинно зростає.
Які є основні параметри зору? Чому може погіршуватися гострота зору? Коли потрібно носити окуляри для зору і контактні лінзи? На ці запитання відповідаємо далі у статті.
Параметри зору
Зорова система людини є унікальною та досить складною, а зір (зорове сприйняття) вимірюється цілою низкою параметрів. Замір цих параметрів допомагає офтальмологу визначити як добре бачить пацієнт, які він має проблеми та чи потребує корекції. Головні параметри зорового сприйняття людини:
- гострота зору — показник здатності людини бачити та розрізняти предмети на певній відстані;
- бінокулярність — показник “синхронізації” обох очей та їх можливості бачити однаково;
- кольоросприйняття — можливість людини бачити та розрізняти кольори;
- зорове зосередження — можливість концентрувати погляд на предметах на різних відстанях;
- зорова адаптація — можливість адаптувати зір під різне освітлення та зокрема бачити в умовах темного освітлення.
Всі ці параметри разом забезпечують можливість повноцінно бачити та сприймати навколишнє середовище, а порушення будь-якого з них негативно впливає на зорове сприйняття. Під час діагностики зору лікар перевіряє кожен з цих параметрів, аби комплексно оцінити стан зорового сприйняття пацієнта.
Основні причини погіршення зору
Причини погіршення зору різняться за характером та серйозністю. Гострота зору може псуватися як через негативний вплив зовнішніх чинників, так і через різні захворювання. Розглянемо найбільш поширені причини.
- Хронічна перевтома очей. Життя сучасної людини передбачає великі зорові навантаження: багатогодинну роботу за комп’ютером/ноутбуком, щоденне виконання завдань, що потребують зорової концентрації та інше. Як результат, відчуття втоми та сухості очей, їх почервоніння, для більшості стало чимось звичним і повсякденним. Хронічна перевтома з великою долею ймовірності може призводити до погіршення гостроти зору.
- Комп’ютер і гаджети. Люди, що мають професію пов’язану з постійною роботою за комп’ютером, перебувають в групі ризику по зору. Це пов’язано з негативним впливом такої роботи на здоров’я очей.
- Синдром сухого ока. Якщо довго ігнорувати сухість очей як симптом, то з часом вона перейде в патологічний стан, який називають синдромом сухого ока. А через цей синдром, своєю чергою, може знижуватися гострота зору.
- Вікові зміни. Зорова система з роками “зношується” і вже після 45 років ризик проблем із зором суттєво збільшується. В цьому віці частіше за все діагностується пресбіопія — природне вікове погіршення зору.
- Стрес і погані звички. Постійне нервове напруження, погане харчування, регулярний недосип, куріння та інші погані звички. Все перераховане негативно впливає на здоров’я та може бути причиною погіршення зору.
Кому потрібні окуляри та контактні лінзи
Засоби для корекції зору потрібні людям, які через свої проблеми із зором відчувають обмеження в повсякденному житті та не можуть через це повноцінно функціонувати/працювати. Чи потрібно пацієнту носити окуляри або контактні лінзи зазвичай визначає офтальмолог на прийомі.