Вроджені вади серця в дітей: причини, симптоми та лікування
Вроджені вади серця (ВВС) – це фізіологічна внутрішньоутробна аномалія, яка виникає ще до появи малюка на світ і проявляється в порушеннях будови серця, його клапанів або судин. Буває одинична патологія або комплексна.
Вроджені вади серця у дітей зазвичай помітні відразу після народження або розвиваються в прихованій формі. За статистикою, ця патологія трапляється в 6-8 випадках із 1000 пологів, тобто близько 30% від сукупних вроджених вад становить ВВС. Ця патологія провокує високу смертність серед новонароджених, тобто найбільше дітей віком до 1 року життя помирає через серцеву ваду. Після зазначеного періоду цей показник різко падає до 5% і у віці від 1 року до 15 років помирає набагато менше маленьких пацієнтів.
Медикаментозна терапія вродженої вади серця неможлива, проблема усувається виключно шляхом хірургічного втручання – проведенням операції. В клініці «JMC» сучасне відділення педіатрії та кваліфіковані лікарі кардіоревматологи та хірурги, докладніше на сайті: https://jmc.org.ua/.
Причини
У переважній більшості випадків причини вродженої вади серця мають спадковий – генетичний характер.
У решті випадків джерелами виникнення недуги є негативні зовнішні чинники, які так чи інакше впливають на плід у період його внутрішньоутробного розвитку, як правило, – у перший триместр вагітності. До таких впливів належать:
- вірусні патології матері, зокрема краснуха, грип тощо;
- алкозалежність, наркоманія жінки;
- використання вагітною певних лікарських препаратів;
- вплив радіації та багато іншого.
Важливим фактором ризику вважається і здоров’я батька. Вроджену ваду серця в новонароджених можуть також спровокувати такі причини:
- вік жінки;
- патології ендокринної системи в обох батьків;
- сильний токсикоз із загрозою викидня в 1 триместрі;
- мертвонароджені діти до цієї вагітності;
- наявність вродженої вади серця у дорослих родичів.
З точністю до кількох відсотків оцінити ймовірність появи в сім’ї малюка з ВВС серця може тільки кваліфікований генетик, проте прорахувати цю можливість і направити батьків до спеціалізованого медико-консультаційного центру має кожен неонатолог.
Прояви вроджених вад серця
Незалежно від причини виникнення вроджених вад серця, деякі з них виникають частіше через:
- порушення цілісності міжшлуночкової перегородки – до 20% від загальної кількості випадків;
- виявлення отворів у міжпередсердній перегородці;
- вільний артеріальний потік;
- сегментарне звуження просвіту аорти;
- аортальний стеноз або звуження легеневої артерії;
- неправильне розташування важливих кровоносних каналів – до 15%.
Загалом налічується до 100 різновидів ВВС. Найчастіше лікарі класифікують їх за зовнішніми ознаками:
- Синюшні. Симптоми вродженої вади серця в цьому випадку характеризуються синюватим відтінком шкірних покривів. Найчастіше це свідчить про тетраду Фалло, неправильне розташування магістральних судин.
- Білі. Присутня сильна блідість покривів. Зазвичай вони характеризують наявність порушення цілісності передсердної або міжшлуночкової перегородок.
Виявлення патології на ранніх стадіях підвищує ймовірність швидкого та ефективного лікування.
Перші ознаки захворювання помітні вже в перші дні життя малюка. Їх може побачити як досвідчений педіатр, так і батьки:
- синьо-блакитний тон губ, шкіри, вух;
- покриви темніють під час крику немовляти або в момент його годування грудьми;
- зайва блідість шкірних покривів, дуже холодні кінцівки.
Якщо під час прослуховування грудної клітки немовляти лікар чує сторонні шуми, він обов’язково направляє дитину на додаткове обстеження. Цей факт не свідчить про те, що в малюка обов’язково присутня вада серця, але обстежитися необхідно.
Навіть маючи вроджену ваду серця, деякий час після народження дитина може виглядати зовні цілком здоровою протягом перших десяти років життя. Однак надалі вада серця починає даватися взнаки: дитина відстає у фізичному розвитку, з’являється задишка під час фізичних навантажень, блідість або навіть синюшність шкіри.
Для встановлення істинного діагнозу необхідне комплексне обстеження серця із застосуванням сучасного високотехнологічного обладнання.
Хірургічне лікування є найефективнішим, причому операції часто роблять новонародженим і дітям від першого року життя. Найчастіше питання про хірургічне лікування ставиться ще до народження дитини, якщо це стосується “синіх вад”. Тому в таких випадках пологи мають відбуватися в пологових будинках при кардіохірургічних лікарнях. Терапевтичне лікування необхідне, якщо терміни операції можна перенести на пізніший термін. Якщо питання стосується “блідих вад”, то лікування залежатиме від того, як поводитиметься вада в міру зростання дитини. Найімовірніше, все лікування буде терапевтичним.
Ускладнення
Синдроми вродженої вади серця нерідко супроводжуються цілою низкою патологій:
- серйозні проблеми в роботі серця, зокрема й серцева недостатність;
- інфекційним ендокардитом – виразкове запалення внутрішньої оболонки серцевої стінки;
- пневмонією, яка важко протікає;
- підвищеним тиском у системі легеневих артерій;
- незрозумілими непритомними станами;
- інфарктом міокарда;
- задишкою.
Профілактика
Оскільки причини виникнення хвороби все ще недостатньо вивчені, а розвиток як вродженої, так і набутої вади серця може призвести до летальних наслідків, конкретних профілактичних заходів, які б повністю унеможливлювали ймовірність захворювання, не існує. Однак кожен лікар порадить майбутнім батькам піклуватися про власне здоров’я.
Прогноз
Визначення проблеми та встановлення правильного діагнозу на ранніх стадіях допомагає призупинити розвиток вродженої вади серця. Якщо процес запущений, прогноз найважчий.
Що може зробити Ваш лікар?
Лікування вроджених вад серця – один із важливих напрямків діяльності кардіохірургів медичного центру «JMC». Наші досвідчені лікарі дають докладні рекомендації та проводять обстеження пар, які планують завести дитину, а також проводять складні операції з повним відновлювальним реабілітаційним курсом для пацієнтів.