Які камінні топки ефективні для опалення приміщень?
Купити камін для оселі – мрія багатьох домовласників. Його наявність приносить неповторний затишок у помешкання, а спостереження за грою полум’я – спокійний та безтурботний настрій членам сім’ї та гостям. Однак печі та каміни повинні не тільки додавати естетики інтер’єру, а й дієво обігрівати приміщення. Тому найкраще вибрати камеру згоряння із дверцятами. Сучасні металеві паливні камери закритого типу дозволяють добитися високого коефіцієнта корисної дії. У закритих топках його рівень сягає 80 – 85%, тоді як у відкритих – не більше 20%. З цієї причини відкриті камери чимало власників опалювальних конструкцій згодом все-таки обладнують дверцятами, придбавши їх у магазині, де продається все для спорудження печі або каміна. Крім цього, закриті моделі відзначаються й іншими перевагами:
- Безпека та комфорт користування. Піч на дровах або камін, паливна камера яких оснащена дверцятами, може використовуватися без хвилювань щодо імовірності пожежі через потрапляння іскор та вугликів на поверхні в кімнаті. Крім цього, завдяки герметичному закриттю в приміщення не потраплятиме дим і сажа.
- Економна витрата палива. У закритих топках можна регулювати інтенсивність спалювання дров, а у відкритих вони завжди згоряють доволі швидко.
- Налаштування рівня нагріву. Додаючи повітря в топку чи, навпаки, зменшуючи його прилив, вдасться створювати потрібний температурний режим.
При цьому зберігається огляд на вогонь через екран із вогнестійкого скла. Закрита камінна топка може мати різну потужність, деякі екземпляри устатковані водяним контуром, що збільшує потенціал експлуатації.
Підбір за потребами в опаленні: обладнання конвекційного типу чи агрегати з водяним контуром
Пічне та камінне обладнання, яке функціонує за принципом нагрівання повітря навколо, доцільно вибирати, коли потрібно обігріти одну або декілька розташованих поряд кімнат, а також якщо камін буде розпалюватися лише час від часу. В описах моделей вказується рівень потужності кожної з них, часто і площа чи об’єм приміщення, які вони здатні обігріти. Слід враховувати саме номінальну потужність – часте використання каміна на максимумі потужності сприяє надто швидкому зношуванню агрегату та скороченню терміну служби.
Коли планується використовувати камін для опалення будинку чи одного з його поверхів, можна придбати топку з водяним контуром. Вона нагріватиме воду в радіаторах опалення, так що у кожній кімнаті буде тепло. Такі моделі працюють як аналог твердопаливного котла, обігріваючи житло й забезпечуючи при цьому його мешканців гарячою водою. Без приєднання до системи камін із такою топкою розпалювати не можна – в протилежному випадку прогорить теплообмінник і конструкція вийде з ладу.
Правильний вибір матеріалу: для отримання потрібних характеристик обігріву
Найбільш поширений матеріал для виготовлення камінних топок – чавун. Товсті чавунні стінки мають властивість акумулювати тепло та рівномірно його виділяти впродовж тривалого часу, навіть після того, як вогонь погасили. Сплав стійкий до впливу полум’я та високих температур, несприйнятливий до корозії. Плануючи зводити опалювальну споруду чи оснащувати чавунною камерою готовий камін, слід мати на увазі, що вага чавуну досить велика.
Модифікації з жаростійкої котлової сталі мають меншу, ніж у чавунних виробів, масу, й швидше прогріваються. Щоб уникнути прогоряння стінок і покращити тепломісткість, при виробництві вони зсередини обкладаються футерівкою − товстими плитами вермікуліту чи шамоту. Часто такі топки ставлять у каміни в будинках періодичного проживання – котеджах для відпочинку, дачах, де важливо за короткий проміжок часу обігріти приміщення.