Профілактика раку молочної залози

Рак молочної залози (РМЗ) – найпоширеніше онкологічне захворювання у жінок. При цьому в більшості розвинених країн, зокрема і в Україні, відзначається більше або менше зростання захворюваності на цю форму раку. Паралельно зі зростанням захворюваності зростає страх перед цією хворобою, супроводжуваний неправильними уявленнями і неадекватною поведінкою деяких жінок.

Слід зазначити, що знання та уявлення багатьох, якщо не більшості жінок, про РМЗ істотно відстають від сучасних науково обґрунтованих знань і можливостей сучасної медицини щодо цього захворювання. Тому дуже важливо зняти застарілі міфи і погляди щодо РМЗ, дати сучасну і науково обґрунтовану інформацію про це захворювання і про те, як можна захистити себе від нього.

Поширена думка про те, що захворюваність на РМЗ зростає загрозливими темпами і що сьогодні під загрозою захворіти на нього перебуває ледве не кожна друга чи третя жінка. Це не так. Рівень захворюваності на РМЗ значно відрізняється в різних країнах і регіонах світу. Найвищий рівень захворюваності в країнах Західної Європи, у США, Австралії, а в країнах Азії, Африки в кілька разів нижчий. В Україні захворюваність на РМЗ приблизно на середньому світовому рівні і помітно нижча, ніж у більшості країн Західної Європи. Водночас смертність від РМЗ у більшості країн, де широко практикуються методи профілактики і ранньої діагностики раку молочної залози, а також сучасні методи лікування, помітно зменшується. Закликаємо раз на рік проходити планове обстеження у мамолога, щоб уникнути ускладнень та швидко вилікувати захворювання у разі виявлення. Пройти обстеження можна тут: https://medicalplaza.ua/rak-molocnoi-zelezy.

Причини появи раку молочної залози

Відомі основні причини зростання захворюваності на РМЗ: розповсюдження чинників ризику раку молочної залози (нижче), збільшення тривалості життя (у значній більшості випадків рак розвивається в літньому віці), у розвинених країнах збільшення захворюваності частково пов’язують також з активним упровадженням масових скринінгових мамографічних обстежень жіночого населення, унаслідок яких можуть діагностуватися мінімальні пухлини, що без скринінгу ніколи не виявили б себе клінічно та залишилися б непоміченими.

Залишається досить поширеним уявлення, що невідомі причини РМЗ, і що його виникнення ледь не доля долі. Це не так. Щодо етіології та причин розвитку РМЗ сьогодні вже багато чого вивчено на побутовому та молекулярному рівні, зокрема, встановлені основні причини та фактори ризику розвитку цього захворювання. Складність етіології РМЗ, як і багатьох інших форм раку, полягає в тому, що немає якоїсь однієї або головної причини цього захворювання, у його розвитку бере участь комплекс різнорідних чинників, які при цьому не визначають (не є вирішальними), а тільки збільшують тією чи іншою мірою ризик розвитку РМЗ. Тому їх називають частіше не причинами, а факторами ризику РМЗ. Що це за чинники, щодо яких доведено в численних дослідженнях, що вони можуть суттєво збільшувати ризик розвитку РМЗ?

  1. Спадковість. Наявність РМЗ у кровних родичів 1-2-го ступеня спорідненості (мати, сестри, бабусі, тітки) може збільшувати різною мірою (залежно від кількості родичів, які хворіли) ризик розвитку пухлини в молочних залозах. Встановлено генетичні маркери спадкової схильності до РМЗ.
  2. Вік. Ризик розвитку РМЗ збільшується з віком – ризик захворіти на РМЗ для жінок, старших за 50 років, у десятки разів вищий, ніж до З0 років. Найвищий рівень захворюваності у віковій групі жінок 50-65 років. 3. Деякі особливості жіночого репродуктивного анамнезу. Ранній вік настання місячних (до 12 років) і пізня менопауза (після 55 років) можуть підвищувати ризик РМЗ. Ранні перші пологи (до 20 років) знижують, а пізні перші пологи (після 30-35 років) збільшують ризик РМЗ. Відсутність пологів в анамнезі може збільшувати ризик РМЗ. Водночас зі збільшенням кількості пологів в анамнезі ризик РМЗ продовжує знижуватися. Годування грудьми знижує ризик РМЗ. У спеціальних дослідженнях підраховано, що за кожні 12 місяців годування грудьми, ризик РМЗ знижується на 4-5%. А відсутність лактації або короткий лактаційний період, менш як 1-3 міс, підвищують ризик розвитку ЗМЗ. Вживання гормональних контрацептивів тривалий час (понад 10 років), а також застосування контрацептивів у віці до 18 років і до перших пологів може збільшувати ризик РМЗ.
  3. Ожиріння, насамперед у менопаузі, може збільшувати ризик РМЗ, оскільки в жировій тканині можуть вироблятися «надлишки» гормону естрогену.
  4. Дієтичний фактор. Харчування з підвищеним вмістом тваринних жирів і нестачею свіжих овочів, фруктів і зелені підвищує ризик РМЗ.
  5. Зловживання алкоголем.
  6. Психоневрогенний фактор. Хронічні ситуаційні стреси, депресія також збільшують ризик РМЗ.
  7. Попередні захворювання молочних залоз (деякі форми мастопатії, передменструальна мастодинія).

Уже мало хто вважає РМЗ невиліковним захворюванням. Сучасні методи лікування стали набагато ефективнішими. Це доводить, насамперед, зниження показників смертності від РМЗ. Багатьох, якщо не більшість хворих на РМЗ, зараз фактично виліковують. Вони повертаються до своєї колишньої життєдіяльності, народжують дітей. Однак лікування РМЗ, як і інших хронічних захворювань, завжди пов’язане з більшими чи меншими моральними, фізичними та матеріальними втратами. Тому залишається актуальною істина, що попередити РМЗ набагато гуманніше, легше і дешевше, ніж лікувати його. При цьому можливості профілактики РМЗ використовуються далеко не повною мірою через брак знань про них серед населення. Усі відомі фактори ризику РМЗ підрозділяються на контрольовані і неконтрольовані нами. Неконтрольовані – це вік і спадковість. При цьому «спадковими» є в різних популяціях населення не більше 5-10% з усіх випадків РМЗ. Переважна більшість випадків цього захворювання значною мірою зумовлена факторами способу життя, репродуктивної поведінки та деякими іншими факторами, які ми можемо самі контролювати.

Профілактичні заходи РМЗ

Сучасні знання про етіологію та особливості розвитку РМЗ дали змогу виробити досить ефективні, відносно прості та доступні заходи профілактики РМЗ:

  1. Тримайте свою вагу під контролем. Надмірна вага пов’язана з підвищеною ймовірністю розвитку раку, зокрема й раку молочної залози, особливо після настання менопаузи.
  2. Будьте фізично активними. Приділіть вправам хоча б 30 хвилин на день і ризик раку молочної залози знизиться.
  3. Дотримуйтеся здорової дієти. Виключити переїдання, і обмежити вживання висококалорійних продуктів і тваринних жирів. Пріоритет рибним стравам перед м’ясними. У добовому раціоні має бути не менше 400-500 гр свіжих овочів, фруктів і зелені.
  4. Обмежте вживання алкоголю. Чим більші дози вживання алкоголю, тим вищий ризик РМЗ. Тому слід дотримуватися мінімальних доз алкоголю. При цьому, якщо на даний час Ви не вживаєте спиртних напоїв, то краще й не починати.
  5. Годуйте дітей грудьми. Грудне вигодовування знижує ризик розвитку РМЗ. Не варто забувати, що грудне вигодовування вельми благополучно позначається на розвитку і здоров’ї дитини.
  6. Остерігайтеся тривалого приймання протизаплідних пігулок, особливо у віці до 20 років і старших за 35 років і особливо, якщо Ви курите. Протизаплідні таблетки мають певні переваги, але й ризиків цілком достатньо. Варто пам’ятати, що після припинення прийому пігулок, ризики розвитку раку випаровуються без залишку. При цьому ризик інсульту або інфаркту все ж досить чітко простежується, особливо, якщо жінка курить. До безсумнівних переваг прийому протизаплідних таблеток належить їхнє пряме призначення – можливість уникнути небажаної вагітності.
  7. Уникайте прийому гормонів у постменопаузі. У постменопаузі не варто тривало приймати гормональні препарати (моно естрогенні або естроген/прогестинові). Ці препарати дійсно зменшують ризики деяких захворювань, але водночас збільшують ризики інших хвороб цього віку. Прийом гормональних пігулок у постменопаузі має бути короткочасним – остеопорозу та серцево-судинним захворюванням тривале використання препаратів не запобігає, але, без сумніву, може підвищити ризик розвитку раку молочної залози.
  8. Дізнайтеся історію своєї родини. Лікар або генетичний консультант може надати вам у цьому суттєву допомогу. Варто згадати не лише історію матері чи сестри, а й родичів чоловіка.
  9. Своєчасне виявлення та лікування доброякісних або передпухлинних захворювань молочних залоз (деякі форми мастопатії, передменструальна мастодинія, виділення із сосків поза годуванням грудьми). Якщо у вас з’явилися будь-які скарги або зміни з боку молочних залоз, слід, не відкладаючи, звернутися до фахівця. Як правило, ці захворювання легко лікуються і позбавлення від них часто попереджає розвиток пухлини.
  10. Профілактичні обстеження молочних залоз, що включають мамографію та огляд фахівця. Залежно від відомих факторів ризику, жінки у віці 40-50 років повинні проходити мамографію щорічно або один раз на два роки, а у віці старше 50 років – щорічно.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Previous post Віртуальні інтимні послуги в епоху цифрового розвитку: можливості для львівських клієнтів
Next post Особенности тактической обуви